მცდარია მტკიცება, თითქოს მზია ამაღლობელის საქმე სტრასბურგის სასამართლოში არ გაგზავნილა
იანვარს 29, 2026 · გადამოწმებული ფაქტები
•   სოციალურ ქსელში გავრცელდა მტკიცება, რომ მზია ამაღლობელის საქმე სტრასბურგის სასამართლოში არ გასაჩივრდა;
•    „საიამ“ მზია ამაღლობელის სახელით ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საჩივარი ორ საქმეზე გაგზავნა.
ცნობისთვის, 2025 წლის 11 იანვარს ბათუმში პოლიციამ მზია ამაღლობელი ორჯერ დააკავა. პირველად იგი აჭარის პოლიციის სამმართველოს შესასვლელზე სტიკერის გაკვრისთვის დააკავეს. დაკავების საფუძვლად ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლი იქნა დადგენილი.  პირველი დაკავების შემდეგ მზია ამაღლობელი ხელწერილის საფუძველზე მალევე გაათავისუფლეს. თუმცა, მოგვიანებით, ბათუმის პოლიციის უფროსთან, ირაკლი დგებუაძესთან შელაპარაკებისა და მისთვის სილის გაწვნის ეპიზოდზე საბოლოოდ მზია ამაღლობელი სისხლისსამართლებრივი წესით, 353-ე პრიმა მუხლით დააკავეს.  მზია ამაღლობელის საქმის მოსამართლემ ნინო სახელაშვილმა მისი ბრალდების მუხლი გადააკვალიფიცირა და ვერდიქტი 353-ე პრიმა მუხლის ნაცვლად 353-ე მუხლის პირველი ნაწილის საფუძველზე გამოიტანა – ჟურნალისტს 2 წლით პატიმრობა მიესაჯა.
ამასთანავე, მზია ამაღლობელი სტიკერის გაკვრის ეპიზოდთან დაკავშირებით 2-ჯერ დააჯარიმეს: 18 მარტს მოსამართლე სალიხ შაინიძემ ჟურნალისტი 2000 ლარით  პოლიციელისადმი დაუმორჩილებლობის საფუძველზე დააჯარიმა; 18 ივნისს კი მოსამართლე მარინა ფომაევამ მას „იერსახის დამახინჯებისთვის“ 1000-ლარიანი ჯარიმა გამოუწერა.