იანვარს 23, 2026 · Verified Facts · Law
მსჯავრდებულთა შეწყალება საქართველოს პრეზიდენტის ექსკლუზიურ, კონსტიტუციურ უფლებამოსილებას წარმოადგენს.[1] საქართველოს კონსტიტუცია უფლებამოსილების განხორციელების მატერიალურ ან პროცედურულ წინაპირობებს არ ითვალისწინებს, შესაბამისად, სახელმწიფოს მეთაური შეწყალების საკითხზე გადაწყვეტილების მიღებისას, ფართო დისკრეციით სარგებლობს.
აღსანიშნავია, რომ შეწყალების აქტი მიეკუთვნება სახელმწიფოს მეთაურის იმ სამართლებრივ აქტთა კატეგორიას, რომელიც პრემიერ-მინისტრის თანახელმოწერას არ საჭიროებს.[2] ეს გარემოება დამატებით უსვამს ხაზს შეწყალების უფლებამოსილების ექსკლუზიურობას და მის სრულ ინსტიტუციურ დამოუკიდებლობას როგორც აღმასრულებელი ხელისუფლების, ისე სხვა სახის ადმინისტრაციული გავლენებისგან.
კონსტიტუციის ჩანაწერის სიცხადის მიუხედავად,  პოლიტიკურ სივრცეში პერიოდულად ცირკულირებს მოსაზრებები შეწყალების „წინაპირობების“ შესახებ, რომელთა არ არსებობა, თითქოს პრეზიდენტს პირის შეწყალების უფლებამოსილებას უზღუდავს. ამ წინაპირობებს შორის ხშირად მსჯავრდებულის მხრიდან შეწყალების თხოვნის წარდგენა და ჩადენილი დანაშაულის აღიარება თუ მონანიება სახელდება.
ამგვარი შეფასებების საფუძველი, სუბიექტურ ფაქტორებთან ერთად, სავარაუდოდ, შეწყალების საქმეების განხილვის ადმინისტრაციული პრაქტიკაა,  რომელიც საქართველოს პრეზიდენტის „შეწყალების წესის დამტკიცების შესახებ“ N556-ე ბრძანებულებით არის გაწერილი.
ბრძანებულების თანახმად, მსჯავრდებულის მიერ დანაშაულის გაცნობიერება და მონანიება, დანაშაულის ჩადენის მოტივთან და მიზანთან, დამდგარ მართლსაწინააღმდეგო შედეგთან და სხვა ფაქტორებთან ერთად, მართლაც წარმოადგენს იმ გარემოებას, რომელიც პრეზიდენტმა შეწყალების უფლების გამოყენებისას, მიზანშეწონილია, რომ გაითვალისწინოს. [3] ბრძანებულებაში ასევე გაწერილია საქართველოს პრეზიდენტისადმი შეწყალების თხოვნით მიმართვის თავისებურებებიც, თუმცა, რეალურად, დოკუმენტი არ ადგენს ამ გარემოებებს, როგორც სავალდებულო წინაპირობებს და არ ზღუდავს პრეზიდენტის გადაწყვეტილების თავისუფლებას.