დავით ბერძენიშვილის განცხადება ბიძინა ივანიშვილის შესახებ კონტექსტის გარეშე ვრცელდება
დეკემბერს 25, 2025 · Verified Facts · Verdict: Missing Context
სოციალურ ქსელ Facebook-სა და TikTok-ზე ვრცელდება ვიდეო, რომელშიც პოდკასტ „ტვინის გასაღების“ წამყვანები, თორნიკე ბაღათურია და საბა ჯანაშია „რესპუბლიკური პარტიის“ ლიდერის, დავით ბერძენიშვილის განცხადებას აფასებენ. პოდკასტში მოცემული ინტერვიუს მონაკვეთი იმგვარადაა მოჭრილი, რომ განცხადების კონტექსტს სრულად არ აჩვენებს და შეცდომაში შემყვანია.
ინტერვიუს მონაკვეთში ბერძენიშვილი „ქართული ოცნების“ დამფუძნებელ, ბიძინა ივანიშვილთან საუბარს იხსენებს: „მას [ბიძინა ივანიშვილის] უთქვამს ასეთი რამ, ჩემთვის უთქვამს და მარტო ჩემთვის არა, რომ ნატოში მაინც არ მიგვიღებენ, ამიტომ მოდი ნატო გავცვალოთ აფხაზეთში“. „ტვინის გასაღების“ პოდკასტში ბერძენიშვილის აღნიშნული განცხადება არასრულად არის გადმოცემული, რაც პოსტის აღწერასთან ერთად, ქმნის მცდარ შთაბეჭდილებას, თითქოს დავით ბერძენიშვილი ბიძინა ივანიშვილს ნატოში გაწევრიანების სანაცვლოდ ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის სურვილის გამო აკრიტიკებს. „ბერძენიშვილების და მსგავსი არსებების აზრით, ნატოში თუ გავცვლით ჩვენს ტერიტორიულ მთლიანობას, ამას როგორც ქვეყნის ღალატად ისე განიხილავენ“, ვკითხულობთ პოსტის აღწერაში. „წარმოიდგინე როგორ აბსურდში არიან. ქვეყნის განცდა და პატრიოტიზმი იმდენად მინუსებში აქვთ ტიპებს დაყვანილი, რომ ნატო ურჩევნიათ აფხაზეთს და სამაჩაბლოს“, ამბობს „ტვინის გასაღების“ ერთ-ერთი წამყვანი, თორნიკე ბაღათურია.