სოციალურ ქსელში ხელოვნური ინტელექტით გენერირებული მორიგი თაღლითური სქემის ვიდეო ვრცელდება
სოციალურ ქსელში Facebook-გვერდი „Health and Care” ავრცელებს ვიდეოს (არქივირებული ბმული), რომელშიც ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის წამყვანი ნათია ლაზაშვილი დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის (NCDC-ის) ყოფილი დირექტორის, ამირან გამყრელიძის განცხადებას აჟღერებს: „იდიოტები ხართ, თუ ფიქრობთ, რომ პარაზიტებით არ ხართ დაინფიცირებული“. ჟურნალისტი აგრძელებს: „ამ განცხადების შემდეგ, რომელიც ამირან გამყრელიძემ გააკეთა, ინტერნეტში ნამდვილი სკანდალი ატყდა. ამავე დროს მისი ახალი პროდუქტი გაყიდვების ყველა რეკორდს ხსნის და აფთიაქების შემოსავალს ამცირებს“.  ამის შემდეგ, ვიდეოში ამირან გამყრელიძის მიმართვაა ჩასმული: „დიახ, ნამდვილად იდიოტებს ვუწოდებ ყველას, ვინც ჯერ კიდევ არ წმენდს ორგანიზმს პარაზიტებისგან, ან კვლავ ეყრდნობა აბებს 2025 წელს“. სინამდვილეში ვიდეო ნამდვილი არ არის. როგორც წამყვანის, ასევე ამირან გამყრელიძის კადრები ხელოვნური ინტელექტითაა დამუშავებული.
პირველ რიგში, აღსანიშნავია, რომ როგორც ნათია ლაზაშვილის, ასევე ამირან გამყრელიძის ტუჩების მოძრაობა არ ემთხვევა მათ მიერ წარმოთქმულ სიტყვებს. უზუსტობებია აგრეთვე, თავად ტექსტებში და სუბტიტრებში.
ამირან გამყრელიძის ვიდეო, როგორც ჩანს, NCDC Georgia-ს YouTube-გვერდიდან არის აღებული. ვიდეოში დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ყოფილი ხელმძღვანელი კოლეგებს ახალ წელს ულოცავს და მათ მადლობას უხდის.