სოციალურ ქსელში გოგა ხაინდრავას ყალბი ციტატა ვრცელდება
სოციალურ ქსელში Facebook-მომხმარებლები ავრცელებენ ფოტოანაბეჭდს (1, 2), თითქოს კინორეჟისორმა გოგა ხაინდრავამ Facebook-გვერდზე გამოაქვეყნა შემდეგი სტატუსი: „რუსეთს ვთხოვ დაბომბოს პარლამენტთან ნაცების აქცია! ბოროტება უნდა ამოიძირკვოს, სანამ გვიანი არ არის“. რეალურად, ციტატა ყალბია და გოგა ხაინდრავას მიერ ამ პოსტის გამოქვეყნება არ დასტურდება.
სინამდვილეში, ფოტოანაბეჭდში ასახული გოგა ხაინდრავას Facebook-ანგარიში ყალბია და კინორეჟისორის ოფიციალურ ანგარიშს არ წარმოადგენს. საჯარო წყაროებით, გოგა ხაინდრავას X ანგარიში იძებნება, სადაც ის მიმდინარე მოვლენებს აქტიურად ეხმაურება. აღსანიშნავია ისიც, რომ ტელეკომპანია „იმედი“ კინორეჟისორის მოსაზრებებისა თუ შეფასებების გაშუქებისას, ხაინდრავას X-ანგარიშს ეყრდნობა (1, 2, 3, 4, 5). ამდენად, სწორედ X-პლატფორმაზე ვხვდებით მის რეალურ ანგარიშს.
ამავე ანგარიშზე 2023 წლის 6 მარტს ის Facebook-ზე არსებულ მისი სახელით შექმნილ ყალბ ანგარიშსა და გამოქვეყნებულ პოსტს გამოეხმაურა: „რა ძალასთან გვაქვს საქმე ვის იცავენ ესე გაშმაგებით  ალქაჯები, რა ფული მოედინება ჩვენ სამშობლოში და რისთვის! აი მაგალითი – შექმნეს ფეისბუქ გვერდი Goga Xaindrava საიდანაც მოუწოდებენ ხალხის დახვრეტას. ვაი თქვენს პატრონს! მისს და მისტერ პატრონებო! Great!“.
ამავე დღეს, ხაინდრავამ კიდევ ერთი სტატუსი დაწერა: „ამ სიბინძურის და სისხლის სამართლის  დანაშაულის იდეოლოგების  და ავტორების საყურადღებოდ! ვიცი ვინ ჩაიფიქრა ეს ბოროტება, შექმნა და გააზიარა. რატომ ისიც. ვინ შეურაცხყო კომენტარებში უკანასკნელი სიტყვებით საკუთარი ოჯახის წევრები! მეცოდებით თქვენც და თქვენი გაღმა-გამოღმა პატრონებიც!“.
სავარაუდოა, რომ გოგა ხაინდრავა სწორედ იმ ყალბ ანგარიშზე საუბრობდა, რომლის ფოტოანაბეჭდს სოციალური ქსელის პოსტებშიც ვხვდებით. გამომდინარე იქიდან, რომ ამ დროისთვის ანგარიში Facebook-პლატფორმაზე აღარ იძებნება, რთულია იმის გარკვევა, სტატიაში განხილული პოსტიც აღნიშნული ანგარიშის სახელით გავრცელდა, თუ – არა.
ონლაინ-მედია intermedia-ს მიხედვით, გოგა ხაინდრავას სახელით შექმნილ ყალბ ანგარიშზე წარსულში არაერთხელ გამოქვეყნებულა მსგავსი შინაარსის პოსტები, მათ შორისაა შემდეგი პოსტი: „ვთხოვოთ რუსეთს რომ დაბომბოს პარლამენტის წინ შეკრებილი ლიბერასტები!!!“. დამატებით, სტატიაში ნაჩვენებ ფოტოანაბეჭდებზე ასახულია ყალბი ანგარიშის პროფილის სურათი, რომელიც ზუსტად ემთხვევა ამჟამად Facebook-მომხმარებლების მიერ გავრცელებულ ფოტოანაბეჭდში ასახულ პროფილის სურათს.
დამატებით, გოგა ხაინდრავას მსგავსი შინაარსის განცხადება არ იძებნება არც მის X-ანგარიშსა და არც ერთ სანდო მედიასა თუ ღია წყაროში.
ამრიგად, პოსტებში გავრცელებული ციტატის ნამდვილობა არ დასტურდება.