2025 წლის ინდექსის თანახმად, რომელიც 2023 წლის 1 ივლისიდან 2024 წლის 30 ივნისამდე მონაცემებს ეყრდნობა, საქართველო რეიტინგში 69 ქულით 35-ე ადგილს იკავებს.  წინა გამოცემის მიხედვით, საქართველო 68.4 ქულით მსოფლიოს 184 ქვეყანას შორის 32-ე პოზიციაზე იყო „ზომიერად თავისუფალი“ სტატუსით.  აღსანიშნავია, რომ ზემოაღნიშნული 4 კრიტერიუმიდან, ყველაზე ცუდი შეფასებები საქართველოს კანონის უზენაესობის ნაწილში, კერძოდ, საკუთრების უფლებისა და მართლმსაჯულების კომპონენტებში (იხილეთ ფოტო). ამასთან, საქართველო წინა წლის მსგავსად  „ზომიერად თავისუფალი“  (Moderately Free) ქვეყნების კატეგორიაში ხვდება.
საქართველოს საერთაშორისო პოზიცია ეკონომიკის თავისუფლების ინდექსში
კანონის უზენაესობის ინდექსი
„კანონის უზენაესობის ინდექსი“ საერთაშორისო ორგანიზაციის, „მსოფლიო მართლმსაჯულების პროექტი“ (WJP) ყოველწლიურ რეიტინგს წარმოადგენს. რეიტინგში ქვეყნები 8 ძირითადი კრიტერიუმისა და 44 ქვეკრიტერიუმის მიხედვით ფასდება. ძირითადი კრიტერიუმებია: ხელისუფლების ძალაუფლების შეზღუდვა, კორუფციის არარსებობა, მთავრობის ღიაობა, ძირითადი უფლებები, წესრიგი და უსაფრთხოება, რეგულაციების აღსრულება, სამოქალაქო სამართალი და სისხლის სამართალი. რეიტინგი ქვეყნებს სკალაზე 0-დან 1 ქულამდე აფასებს, 1 ქულა საუკეთესო მაჩვენებელია.  2024 წლის მონაცემებით,  რომელიც 2023 წლის მდგომარეობას აფასებს,  საქართველო რეიტინგში 49-ე ადგილს იკავებს და მისი მაჩვენებელი 0.60-ია.  ქვეყანა ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონიდან ზოგადი მაჩვენებლით უსწრებს ისეთ ქვეყნებს, როგორიცაა ალბანეთი (89-ე ადგილი); ბულგარეთი (59-ე ადგილი) და უნგრეთი (73-ე ადგილი).
საქართველოს საერთაშორისო პოზიცია კანონის უზენაესობის ინდექსში
როგორც ცხრილიდან ჩანს, საქართველოს საუკეთესო შეფასება 2015 წელს ჰქონდა. 2015 წლის შემდეგ კი მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად იკლებს. ხაზგასასმელია, რომ  აღნიშნულის მიზეზი, გარდა შეფასების გაუარესებისა, ისიცაა, რომ ყოველწლიურად რეიტინგში შესაფასებელი ქვეყნების რაოდენობა იმატებს.
ინდექსი, როგორც აღინიშნა რამდენიმე ძირითად კატეგორიას მოიცავს, მათ შორის:
• ხელისუფლების ძალაუფლების შეზღუდვა- ძირითადად ხელისუფლების შტოებს შორის  კონტროლისა და წონასწორობის სისტემას გულისხმობს (Checks and Balnace System), როცა მთავრობის უფლებამოსილებები ფაქტობრივად შეზღუდულია საკანონმდებლო და სასამართლო ხელისუფლების მიერ. ქვეყანაში ფუნქციონირებს  დამოუკიდებელი აუდიტი.
• კორუფციის არარსებობა-გულისხმობს, რომ მაგალითად, სასამართლოს,  აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების, პოლიციისა და სამხედრო სფეროს წარმომადგენლები საჯარო თანამდებობას პირადი მიზნებისთვის არ იყენებენ.
• მთავრობის ღიაობა- გულისხმობს მთავრობასთან დაკავშირებული ინფორმაციის საჯაროობისა და გამოთხოვის თავისუფლებასა და საჩივრების მექანიზმების არსებობას.
• ძირითადი უფლებები- მოიცავს ადამიანთა ძირითადი უფლებების დაცვას, მათ შორის შეკრებისა და გამოხატვის, რწმენისა და რელიგიის თავისუფლებასა და სხვ.
• წესრიგი და უსაფრთხოება- გულისხმობს, რომ დანაშაული ეფექტურად კონტროლდება, სამოქალაქო კონფლიქტი ფაქტობრივად შეზღუდულია და ასევე, ადამიანები არ მიმართავენ ძალადობას პირადი წყენების გამოსასწორებლად.
• რეგულაციების აღსრულება- გულისხმობს სამთავრობო რეგულაციების ეფექტურად აღსრულდებას. ასევე, ადმინისტრაციულ წარმოებაში სათანადო პროცესების დაცულობასა და მთავრობის მიერ კანონიერი პროცესების დაცვის გარეშე ექსპროპრიარიაციის არარსებობას.
• სამოქალაქო სამართალი-გულისხმობს, რომ ქვეყანაში მართლმსაჯულება თავისუფალია დისკრიმინაციის, კორუფციისა და ხელისუფლების არასათანადო გავლენისგან. კრიტერიუმი აფასებს, სამოქალაქო სამართლის ეფექტურად აღსრულებადობას და ასევე, დავის მოგვარების ალტერნატიული მექანიზმების ხელმისაწვდომობას, მიუკერძოებლობასა და ეფექტურობას.
• სისხლის სამართალი- აკვირდება რამდენად ეფექტური, მიუკერძოებელი და ხელისუფლების გავლენებისგან თავისუფალია კრიმინალური საგამოძიებო სისტემა.
ამ კატეგორიებიდან 2024 წლის მონაცემებით, საქართველოს ქვეყნების რეიტინგში საუკეთესო მაჩვენებელი კორუფციის არარსებობის კატეგორიაში აქვს და 0.67 ქულით 142 ქვეყნიდან 35-ე ადგილს იკავებს. ყველაზე ცუდი მაჩვენებელი კი ხელისუფლების ძალაუფლების შეზღუდვის კატეგორიაში აქვს, კერძოდ, საქართველო 0.52 ქულით 73-ე ადგილს იკავებს.
მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორები
„მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორები“ მსოფლიო ბანკის მონაცემთა კვლევით ბაზას წარმოადგენს. ინდიკატორებით მსოფლიოს 200-ზე მეტი ქვეყნისა და ტერიტორიული ერთეულის მმართველობა 6 ძირითადი კრიტერიუმით ფასდება: კორუფციასთან ბრძოლა და მისი კონტროლი; კანონის უზენაესობა; რეგულირების ხარისხი; სახელმწიფოს ეფექტიანობა; პოლიტიკური სტაბილურობა და არაძალადობრივი გარემოს არსებობა; მოქალაქეების პოლიტიკურ პროცესებში ჩართულობის, გამოხატვისა და მედიის თავისუფლების ხარისხი. რეიტინგების შედგენისას მსოფლიო ბანკი 30-ზე მეტ, სხვადასხვა საერთაშორისო სადამკვირვებლო ორგანიზაციის, არასამთავრობო ორგანიზაციის, კვლევითი ცენტრის და ინსტიტუტის შეფასებებსა და ანგარიშებს ეყრდნობა.
ასე მაგალითად, ინდიკატორებში ერთ-ერთია  „კანონის უზენაესობის” ინდიკატორი, რომელიც ქვეყნებს საკუთრების უფლების დაცულობის, სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და ეფექტურობის, პოლიციის სანდოობის, კრიმინოგენური ვითარებისა და ძალადობრივი გარემოს კრიტერიუმების მიხედვით აფასებს. „კანონის უზენაესობის“ კუთხით, საქართველოს საუკეთესო მაჩვენებელი 2014 და 2016 წლებში ჰქონდა. 2023 წლის მონაცემებით კი საქართველოს ქულაა 55.1. მაშინ, როცა 2014 წელს ქვეყნის ქულა 63.9 იყო. ხოლო წინა ხელისუფლების დროს, მაგალითად, 2011 წელს -51.6.
წყარო: World Bank
მსგავსი ტენდენციაა პოლიტიკური სტაბილურობისა და არაძალადობრივი გარემოს არსებობის კუთხით. პოლიტიკური სტაბილურობა და ძალადობის/ტერორიზმის არარსებობა ზომავს პოლიტიკური არასტაბილურობის და/ან პოლიტიკურად მოტივირებული ძალადობის, მათ შორის ტერორიზმის ალბათობის აღქმას. საქართველოს ამ მახასიათებელში საუკეთესო მაჩვენებელი 2014 წელს ჰქონდა (34.76 ქულა), ხოლო 2023 წლის მონაცემებით მისი ქულაა 33.18.
კორუფციის აღქმის ინდექსი (CPI)
კიდევ ერთი ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ „კორუფციის აღქმის ინდექსს“ ყოველწლიურად აქვეყნებს. რეიტინგი 180 ქვეყანას მოიცავს. „კორუფციის აღქმის ინდექსი“ ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციების კვლევების საფუძველზე მზადდება, რომელთაგან თითოეული, სხვადასხვა ქვეყანაში კორუფციის მხრივ არსებულ მდგომარეობას აფასებს. რეიტინგში 100 ქულა კორუფციის აღქმის ყველაზე დაბალ, ხოლო 0 ქულა – ყველაზე მაღალ დონეს აღნიშნავს.
2024 წლის მონაცემებით, რომელიც გასული ორი წლის მონაცემებს აჯამებს, რეიტინგის მიხედვით, საქართველოს ქულა უცვლელი რჩება და კვლავაც 53-ია, ქვეყანა რეიტინგში 53-ე ადგილს იკავებს. აღსანიშნავია, რომ სკალაზე 53 ქულა საშუალო შედეგია და ქვეყნისთვის 2016 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალ მაჩვენებელს წარმოადგენს. საქართველო უსწრებს ისეთ ქვეყნებს, როგორიცაა საბერძნეთი (49 ქულა); სლოვაკეთი (49 ქულა); სომხეთი (47 ქულა); რუმინეთი (46 ქულა); მოლდოვა (43 ქულა) და სხვ. წინა ხელისუფლების დროს, მაგალითად, 2011 წელს საქართველო 4.1 ქულით 64-ე ადგილს იკავებდა.
საქართველოს საერთაშორისო პოზიცია კორუფციის აღქმის ინდექსში
აღსანიშნავია, რომ 2024 წლის შედეგების თანმდევი ანალიზის მიხედვით, დემოკრატიული უკუსვლა და სამოქალაქო თავისუფლებების შეზღუდვა, ქულებში არ არის ასახული, CPI-ის  ვიწრო კვლევის არეალის გამო: „ზოგიერთმა მთავრობამ არასწორად გამოიყენა მიღებული შედეგები დამახინჯებული ნარატივის შესაქმნელად. მაგალითად, საქართველოში, მთავრობამ CPI-ის ქულები 2012 წლიდან ვერ გააუმჯობესა, თუმცა აგრძელებს შედეგის დიდ მიღწევად წარმოჩენას, რათა გადაფაროს მისი სერიოზული თავდასხმები დემოკრატიულ პროცესებზე, კანონის უზენაესობასა და სამოქალაქო თავისუფლებებზე“, – აღნიშნულია ანალიზში.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ მიხედვით, კორუფციის ინდექსი კორუფციის ისეთ კომპლექსურ ფორმებს, როგორიცაა მაგალითად, სახელმწიფოს მიტაცება და კლეპტოკრატია[1], არ ზომავს. „ცხადია, დაბალ დონეზე კორუფციის არ არსებობა არ ნიშნავს, რომ ქვეყანაში დემოკრატიის მაღალი ხარისხია და ყველა ინსტიტუტი გამართულად მუშაობს. მეტიც, წვრილმანი მექრთამეობის დაბრუნებაც სავსებით შესაძლებელია, თუ სისტემური რეფორმები არ გატარდება ანტიკორუფციული სისტემისა და დამოუკიდებელი ინსტიტუტების მშენებლობის, ასევე სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნის მიმართულებით“, – ვკითხულობთ ორგანიზაციის ვებგვერდზე.
[1] კლეპტოკრატია (ინგ, Kleptocracy)-მმართველობის ფორმა, როდესაც მთავრობა კორუმპირებული პირებით არის დაკომპლექტებული და საკუთარ ძალაუფლებას ხალხის სიმდიდრის მისათვისებლად და პირადი კეთილდღეობისთვის იყენებენ.